Image default

Андрій Балонь та Іван Баканов: чому голова СБУ прагнув усунути очільника Кіровоградської ОДА

Один з найгучніших скандалів на Кіровоградщині зупинив блискучу кар’єру губернатора, якого просував сам Зеленський. Що це було? Повний розклад показує, що Андрія Балоня насправді «прибрали з дороги» очільник та сірий кардинал СБУ.

9 травня 2020 року голова СБУ Іван Баканов приїхав до Кропивницького. На нараді він представив нового керівника СБУ в області Івана Осипчука. Вже через 2,5 місяці Баканов відзвітував Володимиру Зеленському про «неправильні речі, пов’язані з порушенням закону України» в оточенні тодішнього губернатора Кіровоградщини Андрія Балоня. Невдовзі після цього губернатора та керівника патронатної служби ОДА затримали, а Володимир Зеленський підписав указ про звільнення Андрія Балоня з посади голови обласної адміністрації.
Андрій Балонь та Іван Баканов

Тоді в ЗМІ писали, що голова патронатної служби Сергій Шевченко отримав хабар від керівника Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області Ігоря Бойчука у розмірі 250 тис. грн. В той же час провадження у відношенні Шевченка та Балоня було відкрите за за ч.4 ст. 368 КК України (Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди в особливо великому розмірі, вчинене службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище). І там фігурувала інша сума – 1,8 млн грн – яку посадовці, начебто, вимагали у чиновника.

Ця справа стала однією з найгучніших для НАБУ в 2020 році, але детальної інформації про неї практично не було. Тож почали зʼявлятися питання. А з часом і факти, які ставили під сумнів всю «операцію» правоохоронців.

Перший такий факт зʼявився в жовтні, коли відомий журналіст Сергій Іванов оприлюднив в своєму акаунті у соцмережах двогодинний аудіозапис, на якому троє людей за чаркою горілки ділять між собою вплив на Кіровоградську область. Ці голоси схожі на голоси голови Кіровоградської облради Олександра Черноіваненко, його заступника Юрія Гугленко, бізнесмена та заступника голови ОДА доби Януковича і голови ОДА доби Порошенка Сергія Кузьменко.

Проміж іншим вони виказують невдоволеність головою обласної адміністрації, та вирішують, як з ним бути. Тоді голос, схожий на Олександра Черноіваненко, говорить, що «по ньому вже запустили НАБУ». А ще одне розслідування вказує на родинні звʼязки голови Кіровоградської облради із одним із керівників того відомства.

Це спровокувало журналістів задатися низкою питань щодо затримання тоді вже екскерівника Кіровоградської ОДА.

По-перше, в такій гучній справі чомусь не було оприлюднено жодного аудіо- чи відеозапису про вимагання чи передачу хабаря. Це наштовхує на думки, що все розслідування базується на заявах та свідченнях зацікавлених осіб, на яких мали вплив учасники оприлюдненої розмови.

По-друге, голова ОДА Андрій Балонь був затриманий за 300 км від місця злочину – у Києві, де перебував із робочою поїздкою. Його причетність до хабарництва, начебто, виявили в знайдених під час обшуку в кабінеті грошах і одному повідомленні у месенджері від Сергія Шевченка, вирваному із контексту бесіди.

По-третє, виникає питання про визнання підслідності в цій справі НАБУ. Річ у тому, що з 2017-го року голови обласних державних адміністрацій не є держслужбовцями, то ж вони не можуть бути підслідними НАБУ. Виключення становить корупційна діяльність в особливо великих розмірах, що перевищує 500 прожиткових мінімумів. Рік тому ця сума становила трохи більше одного мільйона гривень. Тож хабар в 250 тисяч грн також не міг зробити фігурантів справи підслідними НАБУ. Тоді в справі зʼявилась інформація про вимагання 1,8 млн грн. Підкріплена лише заявами зацікавлених осіб.

Всі ці факти та нестиковки вказували, що справа може бути сфабрикованою, а за нею криється банальна політична розправа. Сумніви визивали лише можливості місцевих еліт реалізувати постановку такого масштабу. Та скоріш за все, вони це робили не самі: в усуненні Андрія Балоня були зацікавлені особи більш високого рівня. Зокрема – очільник СБУ Іван Баканов та вже ексначальник Головного управління внутрішньої безпеки СБУ Андрій Наумов. Але щоб зрозуміти їх мотиви та звʼязок зі «справою Балоня», необхідно заглибитись в історію призначень голів СБУ та ОДА.

Призначенець Зеленського

Почнемо з Андрія Балоня. Це досить неоднозначна постать. Виходець із правоохоронних органів. Кандидат юридичних наук. З 2015-го року був доцентом кафедри державного управління та права Полтавського технічного університету.

В 2017-му призначений на посаду заступника Херсонької обласної державної адміністрації. Тут Балонь запамʼятався процесом українізації та встановленням памʼятників діячам української культури та героям АТО. Але найгучнішим досягненням заступника голови ОДА була реформа шкільної освіти в області. В той час більшість шкіл викладали предмети учням російською мовою і відмовлялися переходити на українську. Та Балоню вдалося зрушити це питання з місця і невдовзі ситуація докорінно змінилася – на перше вересня 2018 року дітей навчали російською мовою лише в трьох школах регіону. Окрім того, в цей період почали створюватися опорні школи, що надавали можливість жителям сільської місцевості отримувати освіту в кращих навчальних закладах регіону.

Ця активність не лишилася непоміченою в Росії: росіяни та їхні агенти впливу почали писати про «балонську систему освіти» та звинувачувати «десантника з Львівщини» Балоня в тому, що він насаджує український націоналізм на Херсонщині.

В 2019-му році після низки успішних проєктів в Херсонській області Володимир Зеленський особисто запропонував Андрію Балоню пост голови Кіровоградської ОДА. Займаючи цю посаду з 8 листопада 2019 року, він запамʼятався закритістю по відношенню до журналістів і значним підвищенням позицій області в рейтингу держстату. За 5 місяців Кіровоградська область перемістилася з вісімнадцятого місця на шосте.

Але в СБУ до активності Балоня було зовсім інше відношення. Активна українізація Херсонщини не могла сподобатись багато кому в СБУ – адже відомо, що в службі були й залишаються російські «кроти». Імовірно, саме активність цих кротів стала підґрунтям, на яке легли подальші протиріччя.

Іван Баканов та Андрій Наумов були дуже невдоволені і тим, що Балонь робив на губернаторських посадах – і тим, що він став на заваді їхнім активностям на Закарпатті, пов’язаним з контрабандою. Саме зв’язок між Балонем та людьми, які у травні 2020 року почали активно боротися з контрабандними потоками через кордон у Закарпатській області, став останньою краплею для Наумова.

24 квітня 2020 року за протекції Івана Баканова головою СБУ в Кіровоградській області стає Іван Осипчук, настільки близький до Андрія Наумова, що був досить тривалий час його прямим заступником. А 9 травня в Кропивницький приїжджає і сам Баканов. Разом з Андрієм Наумовим. Офіційно головною метою поїздки була «оцінка професійних здобутків регіонального управління та ознайомлення особового складу з новими напрямками професійної діяльності та зміною підходів у роботі, які повинні зосереджуватись на нейтралізації загроз нашій державі».

Неофіційно – щоб знайти підтримку місцевих для усунення з посади Андрія Балоня. Це опосередковано підтверджують факти. Всього через 5 днів після візиту Баканова та Наумова в Кропивницький в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зʼявляється справа Андрія Балоня. Вірогідно, що в цей проміжок часу будувалася схема, за якою голову ОДА виженуть з області.

Справа Балоня

25 червня в ЗМІ зʼявилася інформація про затримання голови Кіровоградської ОДА Андрія Балоня та голови патронатної служби тієї ж ОДА Сергія Шевченка з посиланням на НАБУ. Правоохоронці підозрювали чиновників в вимаганні та отриманні грошей від керівника Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області Ігоря Бойчука.

«Як встановило слідство, чиновники у змові запропонували керівникові регіонального осередку одного з органів державної влади в області надати їм неправомірну вигоду в 1,8 млн грн в обмін на невчинення перешкод у його діяльності. За умовами «пропозиції», кошти мали передаватися траншами – писало тоді НАБУ на офіційній сторінці в Facebook, – Перший транш у 100 тис. грн посадовці ОДА отримали в червні 2020 року, що зафіксовано в матеріалах слідства. Під час передачі другого – у 250 тис. грн — їх викрито на гарячому».

Більше інформації на той час не було. Але й тут зʼявляються питання. Як стало відомо через деякий час, Сергія Шевченка не затримували при передачі грошей. Слідчі вилучили їх у його знайомого. Що ж стосується голови ОДА Андрія Балоня – то він в цей час взагалі знаходився із робочим візитом в Києві. І затримали його саме в столиці. Водночас, як стверджує слідство, в його робочому кабінеті в Кропивницькому знайшли гроші в кишені теплої куртки (хоча на дворі було літо). Яким чином це сталося, враховуючи, що самого Балоня фізично не було в області, невідомо.

Питань до розслідування було безліч. Перший дзвіночок поступив під час передвиборчої компанії в регіоні. Тоді відомий журналіст Сергій Іванов виклав у себе в Facebook аудіозапис, де місцеві еліти ділять область та «вирішують майбутнє» Андрія Балоня. І на нього як сніжний ком почали сипатися питання – чому фактаж справи зʼявився після приїзду Баканова та Наумова в Кропивницький, як справа могла бути зареєстрованою в ЄРДР зі слів потерпілого, який іще не був потерпілим. Чому та як справою займалося НАБУ, хоча підслідність мала бути у ДБР чи Нацполіції. І взагалі, займалися детективи НАБУ цією справою, чи просто озвучували вже зібрані дані прокурорів САП та оперативників СБУ. Матеріали справи свідчать, що НАБУ та САП прийняли готову справу в СБУ та виконали політичне замовлення.

А цікавіше за все – як Президент ще за декілька днів до фактичного «злочину» взнав про майбутнє затримання Андрія Балоня та подав на погодження в Кабмін подання про його звільнення. Відповіді на ці питання криються в діях голови СБУ Кіровоградської області Івана Осипчука, який особисто керував процесом відсторонення Андрія Балоня, Івана Баканова, який заздалегідь готував Президента до такого повороту подій, та Андрія Наумова, який скоріш за все особисто розробив всю схему. Цікава також і подальша доля Івана Осипчука. Невдовзі після того, як справа Балоня була передана до суду, його перевели з Кропивницького у Львів. Там він керував обласним управлінням СБУ, а паралельно просував інтереси Андрія Наумова, повʼязані із контрабандою.

Таким чином, історія Андрія Балоня виглядає як помста Наумова та Баканова. НАБУ ж і САП в цій історії – лише інструмент, який використали в політичних інтересах. Але метою була не боротьба з корупцією, а саме усунення опонента з посади. Ми прогнозуємо, що після цього справа, шита білими нитками, розвалиться в суді. Якщо провину підлеглого Андрія Балоня доведено (хоча й сумнівним є звинувачення, яке базується лише на провокації хабаря), то будь-яка участь Балоня у цій справі не доведена взагалі. Але це навряд чи цікаво авторам схеми: вони своєї мети досягли.

ОНОВЛЕННЯ

7 червня 2022 року в Сербії був затриманий ексначальник Головного управління внутрішньої безпеки СБУ Андрій Наумов. В Державному бюро розслідувань під наглядом Спеціалізованої прокуратури у військовій і оборонній сфері Офісу генерального прокурора від 13 березня 2022 року розслідують кримінальне провадження за фактом можливої державної зради Наумова. За версією слідства, Наумов міг збирати та передавати російським спецслужбам дані, що становлять державну таємницю, зокрема, щодо систем безпеки зони відчуження ЧАЕС. Також викрилися його схеми по контрабанді в західних регіонах.

19 липня Рада остаточно звільнила з посади голови СБУ Івана Баканова.

Баканова усунули за статтею 47 дисциплінарного статуту збройних сил про “невиконання службових обов’язків, що призвело до людських жертв чи інших тяжких наслідків”. Невдовзі у своєму зверненні Зеленський пояснив, що питання до високопосадовців виникли через колабораціонізм їхніх підлеглих. Претензій за цей час до відомств назбиралось достатньо. У своєму зверненні Зеленський згадав про 651 кримінальне провадження про державну зраду та колабораційну діяльність працівників прокуратури й інших правоохоронних органів.

За його даними, 60 працівників прокуратури та СБУ залишилися на окупованій території та працюють з росіянами проти України.

В звʼязку із цими фактами ми вирішили поновити статтю про усунення Андрія Балоня та її фігурантів. Фактично, ці гучні відставки та звинувачення провідних співробітників СБУ у держзраді, підтверджують наші припущення про російських «кротів», що усунули Балоня через його активності з українізації Херсонщини, яку Москва розглядала як майбутню колонію.


Автор: Виктор Ким

Викто Ким по кличке "Чен" - знаток этнографии. Для Виктора работа с Октавой сначала была просто летней подработкой. Но вот уже год, как подработка стала если не основной, то уж точно самой любимой работой.

Подписывайтесь на наш телеграм-канал - https://t.me/oktv_media

Оставить комментарий